Snelheids- en plafondverhoging Kamperlijn

Redactie, maart 2018

Het treinverkeer op de lijn Kampen-Zwolle mag meer lawaai maken dan voorheen. Dat betekent dat de geluidproductieplafonds omhoog gaan. Dat komt door de vernieuwingen op de spoorlijn. Er rijdt sinds december een nieuwe elektrische trein van vervoerder Keolis. Die mag nu nog maximaal honderd kilometer per uur, maar die snelheid wordt verhoogd naar 140. Daardoor gaat het verkeer in de loop van dit jaar meer geluid maken dan toegestaan, blijkt uit de berekeningen. Dat schrijft De Stentor.

Het geluidplafond voor de Kamperlijn, dat nog is bepaald op basis van de inzet van vrij luide 'Buffel-diesels' (categorie 6 uit het Reken- en meevoorschrift), gaat straks met een paar tienden van een decibel tot maximaal een decibel omhoog. Dat hangt af van de plek langs de lijn. Er zijn op 81 plekken berekeningen op vijftig meter afstand van het spoor uitgevoerd.

Niet stevig

Volgens woordvoerder Aldert Baas van ProRail gaat 't slechts om een kleine, procedurele aanpassing en staat deze los van de problemen die de spoorbeheerder ondervindt op de Kamperlijn. Daar bleek eind vorig jaar dat de bodem onder de vernieuwde baan niet stevig genoeg is om de trein harder dan honderd kilometer per uur te laten rijden. Er wordt nu onderzocht op welke plekken die spoorbodem versteviging nodig heeft.

Volgens SpoorPro zijn de eerste resultaten van het bodemonderzoek ‘minder rooskleurig dan gehoopt’. Het onderzoek gaat nog door tot eind april. De gecombineerde eindresultaten van het bodemonderzoek en de testritten moeten meer duidelijkheid geven over de mogelijk maatregelen die genomen moeten worden om de dienstregeling goed te kunnen rijden en uiteindelijk de snelheid te verhogen naar 140 kilometer per uur.

Bronnen: SpoorPro, De Stentor,