Tonaliteit van race-activiteiten op Zandvoort

Wim van Keulen, 12 april 2010

VANKEULEN advies bv heeft van de Provincie Noord-Holland opdracht gekregen om een meetprotocol te ontwerpen waarmee tonaliteit van racelawaai objectief kan worden vastgesteld. Tonaliteit zorgt voor extra hinder en overlast. Vandaar dat er bij de toetsing een extra 5 dB(A) in rekening wordt gebracht indien een geluid tonaal is.

Wij hebben deze opdracht met name gekregen vanwege onze kennis op het gebied van psychofysica. Ook kunnen er op wat langere termijn met dit systeem raceauto's geselecteerd worden met defecte of illegale uitlaatsystemen die dan uit de race verwijderd worden. Juist deze raceauto's zorgen voor veel overlast.

Verder zijn er nieuwe ideeën opgedaan en contacten met andere deskundigen gelegd op een symposium op Silverstone in Engeland waar veel ervaring met racelawaai is zoals dat van Formule 1.

home...