Seizoenseffecten van geluidshinder

Redactie, 26 juni 2005

Uit meer dan 80 000 antwoorden op enquetes op geluid van verkeer uit 42 studies hebben Miedema c.s. een statistische schatting gemaakt van de effecten van het seizoen en de meteorologische omstandigheden op geluidshinder. Het duidelijkste seizoenseffect kwam daarbuit uit 7 jaar dagelijks interviewen van een representatieve groep Nederlanders.

Hieruit blijkt dat de geluidshinder iets hoger is in de zomer dan in de winter. het effect is klein maar wel significant volgens Miedema in het artikel in de JASA. Uit 41 andere studies uit diverse landen, klimaten en periodes van het jaar bleek ook dat de geluidshinder gedurende het jaar varieert, dat deze toeneemt met de temperatuur, misschien ook door meer zonneschijn, minder regen en minder wind. Deze gegevens zijn echter niet voldoende nauwkeurig om te concluderen of het alleen door het verschillend klimaat komen, of door de seizoens variaties.

Er is niet aangetoond dat de weersomstandigheden op de dag van het interview of de dagen ervoor meer effect hebben op de gemeten hinder dan de condities over langere tijd voor de afgenomen enquete.

Bron: Effect of season and meteorological conditions on community noise annoyance Henk M. E. Miedema, James M. Fields en Henk Vos, J. Acoust. Soc. Am. 117 (5), May 2005

home...