Elly Waterman, 23 november 2003
Tang en Chang uit Hong Kong presenteren in het JASA een nieuwe benadering voor het schatten van het geluid in een straat. Een manier die verfrissend kan werken voor de verstarde Nederlandse rekenpraktijk. Tang en Chang voerden geluidsmetingen uit op 12 locaties in Hong Kong, met zijn typische zeer hoge bebouwing, en probeerden de resultaten in termen van L10, L90, Lden en Lnight te correleren met diverse parameters, zoals verkeersintensiteiten en snelheden, maar ook met een parameter als de bevolkingsdichtheid. De geluidsmetingen duurden elk 4 dagen en vonden plaats gedurende herfst en winter. De airconditioning in de woningen staat dan uit. Het geluid wordt bepaald door verkeer en bezigheden op straat, zoals van winkels, horeca, scholen en markten.
De verkeersvolumes in de onderzochte straten varieerden tussen ongeveer 9.000 en 113.000 per etmaal. De bevolkingsdichtheid tussen 900 en 104.000 inwoners per vierkante kilometer. Hoewel de verkeersintensiteit belangrijker was als parameter dan de bevolkingsdichtheid, is deze laatste parameter niet verwaarloosbaar. De beste regressieresultaten werden bereikt als zowel de intensiteit als de bevolkingsdichtheid mee werden genomen. Het tevens meenemen van de rijsnelheid resulteerde in een minder goede correlatie.
Natuurlijk is HongKong niet gelijk aan Nederland, maar vooral voor binnenstedelijke gebieden kan het resultaat van Tang en Chang toch tot nieuwe inzichten leiden.
Bron: Predictability of noise indices in a high-rise resisdential environment, S.K. Tang, W.Y. Chan JASA 114 (3) September 2003