Redactie, 4 oktober 2002
Geluidhinder is een hardnekkig probleem. Heeft het nog nieuwswaarde om te rapporteren over onderzoek dat steeds maar aantoont dat de geluidhinder vanuit de omgeving en door de buren niet afneemt? In elk geval wordt de geluidhinder nog steeds onderzocht, recentelijk door de provincies Noord-Holland en Utrecht.
De provincie Noord-Holland presenteert het rapport ‘Milieukwaliteit in
Noord-Holland 2002'. Het energiegebruik en de milieudruk op water, bodem en
lucht in Noord-Holland zijn door de sterke economische groei (tot zomer 2001)
toegenomen.Ook geluidshinder blijft een probleem, vooral door de
luchtvaart, wegverkeer, autoraces en industrie, maar ook door overlast door
buren. In het landelijk gebied staan de stiltegebieden onder druk. Saneringen
bij industrieterreinen hebben wel resultaat.
In de provincie Utrecht is het wegverkeer nog steeds de grootste bron van geluidshinder en luchtverontreiniging. Maar ook vliegverkeer scoort hoog wat betreft geluidshinder, op de voet gevolgd door en bouw- en sloopactiviteiten in de eigen woonomgeving. Dit blijkt uit de 'Peiling Milieuhinder Utrecht 2001', een onlangs gepubliceerd onderzoek van TNO in opdracht van de provincie Utrecht. De onderzoekers gingen na in hoeverre inwoners van de provincie Utrecht hinder ondervinden van geluid, geur, trillingen, stof en licht. Daarbij keken ze zowel naar milieuhinder in de eigen woonomgeving als naar hinder die mensen ondervinden bij het recreëren.
Uit de peiling komt onder andere naar voren dat inwoners van de provincie Utrecht in hun directe woonomgeving de meeste hinder ondervinden van het plaatselijke autoverkeer. Zo'n 23 procent van de ondervraagden gaf aan last te hebben van deze vorm van geluidshinder, waarvan 6 procent zelfs in erge mate. Op de tweede plaats volgt de hinder veroorzaakt door helicopters, daarvan heeft een op de vijf ondervraagden last. Tamelijk verrassend is dat 19 procent van de bevolking geluidshinder ondervindt van bouw- en sloopactiviteiten. Dat is hoger dan het landelijk gemiddelde. Ook de geluidsoverlast van auto(snel)wegen en treinverkeer is in Utrecht groter dan in andere provincies. Op regionaal niveau heeft Utrecht-West het meest te kampen met geluidsoverlast. Die wordt met name veroorzaakt door het vliegverkeer van en naar Schiphol. Maar liefst 30 procent van de ondervraagden in die regio gaf te kennen hier in meer of mindere mate hinder van te ondervinden, en negen procent heeft zelfs zeer veel last van dit vliegtuiglawaai.
Bron: websites provincie Utrecht en Provincie Noord-Holland