|
Gemeente constateert nu geen geluidsoverschrijding HSL Gemeente Kaag en Braassem, september 2010 Resultaten geluidonderzoek HSL bekend In opdracht van de gemeente is onderzoek gedaan naar de geluidbelasting van de HSL op de plekken waar woningen staan. Uit het rapport blijkt dat er in de huidige situatie geen overschrijding van de norm is. In de eindsituatie, wanneer er meer treinen van een ander type met een hogere snelheid rijden, is er wel een overschrijding van de norm te verwachten. Hoewel er op dit moment dus geen sprake is van overschrijdingen, is er nog steeds sprake van geluid- en trillingsoverlast. De gemeente blijft de ontwikkelingen op het HSL tracé daarom kritisch volgen. Ook heeft het college een brief gestuurd naar minister Eurlings, waarin zij onder andere vraagt om een onderzoek naar trillingen. Metingen DCMR De door DCMR verrichte geluidmetingen zijn uitgevoerd ter plaatse van de woningen langs de HSL, waar de geluidoverlast ervaren wordt en waar wettelijke grenswaarden gelden voor de geluidbelastingen. Voor deze aanpak is gekozen omdat zo de feitelijk optredende geluidniveaus vastgelegd worden en omdat zo geen overdrachtsberekeningen nodig zijn om de geluidbelastingen te kunnen bepalen. In Kaag en Braassem zijn op de volgende locaties langdurige metingen verricht, gedurende de periode van 12 mei tot en met 22 juni 2010:
Op basis van een op de geluidmeters ingestelde trigger zijn geluidopnamen gemaakt van de treinpassages. Op basis van deze geluidopnamen is het mogelijk om te controleren of het tijdens de passage gemeten geluid bepaald wordt door een trein of dat ook ander (stoor-)geluid de meting heeft beïnvloed. Met de meetgegevens zijn per treinpassage de SEL-waarden bepaald. De geluidbelastingen zijn berekend op basis van de SEL-waarden die binnen meteoraamcondities bepaald zijn en de treinintensiteiten van de dienstregeling. Hieronder het resultaat. (Na maatregel zijn de maatregelen die de Minister van V&W van plan is te nemen).
Hieronder als voorbeeld een aantal treinpassages, waaruit blijkt dat de Thalys stiller is dan de Traxx.
De in Tabel 3 gegeven gemiddelde SEL-waarden zijn gebruikt voor de bepaling van de geluidbelastingen op basis van de treinintensiteiten per scenario. Hieronder de geluidsbelastingen voor het scenario gehele jaar 2010.
Op grond hiervan constateert DCMR dat er op dit moment geen overschrijdingen ten opzichte van het Tracébesluit optreden. prognose eindsituatie DCMR geeft ook een prognose voor de eindsituatie, waarin niet meer gereden wordt met priomaterieel maar alleen met de Thalys en de nieuwe trein van AnsaldoBreda, type V250. De maximumsnelheid bedraagt in de eindsituatie 250 km/uur. Voor de berekening van de geluidbelasting zijn, bij gebrek aan meetgegevens, twee aannames gedaan:
Voor snelheden van 250-300 km/uur is de geluidemissie van de Thalys circa 4 dB hoger dan bij 160 km/uur, zie paragraaf 3.5.4. Voor de geluidemissie van de V250 Albatros zijn twee varianten doorgerekend:
Tabel 7 geeft het overzicht van de berekende geluidbelastingen voor scenario 4a, waarin de geluidemissie van de V250 gelijk is verondersteld aan die van de Thalys. Op basis van de beschikbare informatie blijkt dat voor de eindsituatie op een aantal locaties een overschrijding van de grenswaarden verwacht wordt, tot maximaal 3 dB ter plaatse van de woningen aan de Boskade.
Voor de eindsituatie worden overschrijdingen van de grenswaarden verwacht die van een vergelijkbare grootte zijn als de aannames die gedaan zijn (voor de AnsaldoBreda V250 en voor de snelheid van 250-300 km/uur) om de geluidbelastingen voor de eindsituatie te berekenen. Daarom kan nog niet eenduidig gesteld worden dat in de eindsituatie daadwerkelijk sprake zal zijn van overschrijdingen van de grenswaarden. Aanvullende geluidmetingen op momenten dat de Thalys met circa 300 km/uur rijdt (naar verwachting eind 2010) en tijdens testritten van de AnsaldoBreda V250 kunnen hier duidelijkheid over geven. Bronnen: Gemeente Kaag en Braassem, Rapport DCMR |